تبلیغات
علے بیگدلے - ماهی آنجل

امروز:

ماهی آنجل

» نوع مطلب : ماهیان زینتی آب شیرین ،ماهیان گیاهخوار ،


ماهی آنجل

 

 

آنجل


یكی از اولین و مشهورترین اعضای دنیای جدید خانواده سیلكیده ها است كه به امریكا وارد شدند، درحقیقت 2 گونه از آنجلها و جود دارد


آنجلها نسبتا تخت بوده و یا ماهیان از پهلو فشرده شده ای هستند كه اندازه بدن آنها تقریبا به 3 اینچ می رسد. آنها دارای باله های پشتی و مخرجی فوق العاده بلندی می باشند.
یك ماهی آنجل كه به خوبی رشد كرده باشد می تواند به طول 5 اینچ و ارتفاع 10 - 9 اینچ برسد. جهشی به نام veiltail وجود دارد كه 4 ـ 3 اینچ به طول و عرض ها اضافه می كند. ماهی آنجل اصلی نقره ای همراه با خطهای مشكی است.

 

 

• زیستگاه:


ماهی های نسبتا زیادی در امتداد و طول رودخانه آمازون وجود دارند كه مورد علاقه دوستداران ماهیان مناطق گرمسیری بوده است.


آناه به ندرت صادر می شود به این علت كه در آنجا گونه هایی وجود دارند كه ارزش معقولی را دارا هستند.

 

 

• مراقبت:


محیط طبیعی آنها آبهای سبك و اسیدی رودخانه آمازون است. آنها می توانند در PH بین 2/7 ـ 5/6 زندگی نمایند اما جهت تكثیر آنها به آب باPH 6/8ـ 5/6 (كمی اسیدی) نیازمندند. دمای مورد علاقه شان F 85 ـ 70 و بهترین دمای ممكن F80 ـ 76 است.

 

 

• تغذیه:


آنجلها تقریبا نسبت به هر غذایی علاقه نشان می دهد. اگر در فكر تكثیر آنها هستید یك رژیم متنوع و غذای زنده و غذاهای منجمد شده را استفاده كنید. آرتیما، كرمهای سفید، كرمهای سیاه، توبی فكس، دافنی، بچه گوپی و ... از غذاهای دیگر مورد علاقه شان است. نوزادان به آسانی می توانند آرتمیای تازه هیچ شده را ببلعند و یا هر غذای به خوبی خرد شده می تواند بادهان آنها متناسب باشد.

 


دوستان آنجلها: زنده زاها، تتراها، رازبوراها، گورامی ها، Rainbow ، Cry cots ، Plecos و مردارخوارهای صلح جو

 


نژادهای مختلف ماهی آنجل:

1- Gold pearl

گونه Pterophyllum Scalare: اندازه: cm12، تغذیه: همه چیز خوار، سرشت: صلح جو
آنجل Gold Pearl نیازمند مخزن به خوبی با گیاه پوشیده شده با حداقل 30 گالن آب می باشند كه آب آن سبك و اندكی اسیدی باشد. سنگ و چوبهای در آب مانده می تواند به آب آكواریوم اضافه گردد. اما جایی را برای شنای آزاد آنها در نظر بگیرید.

 

2ـ آنجل آب شیرین(fresh water)
گونه p. salare ، اندازه cm 13، تغذیه: گوشتخوار، سرشت صلح جو این گونه به آسانی تخم ریزی می كند و مراقبت والدینی از فرزندان را بسیار عالی نمایش می دهد. مخزن عمیقی برای آنها نیازمند است تا كاملا بزرگ شوند. زیستگاه: رودخانه آمازون و رودخانه های افریقا


3ـ آنجل Altum
گونه P. altum ، تغذیه: گوشتخوار، سرشت: صلح جو
تركیب مشخص كننده این گونه، شكاف در شكل پیشانی در بالای پوزه است.
باله های پشتی و مخرجی بلندند و بالغین دارای فیلامنت های بلندی می باشند. شكل این گونه آن را قادر می سازد در لابه لای ساقه های هی به خوبی شنا كند درحالی كه رنگش آنرا در میان گیاهان و درزمان استراحت ره خوبی پنهان می كند. این آنجل به ندرت وارد كشور ها می گردد و توسط استخرهای پرورشی تولید نمی شود.
زیستگاه: بسترهای حاوی نی سیستم رودخانه Orinoco ، ونزوئلا


4ـ آنجل سیاه (black angel fish)
گونه p. scalare ، انداره: cm 10 ، تغذیه: همه چیزخوار، سرشت: صلح جو
این آنجل یك رگه آنجل است كه دارای طرج مرمری سیاه، سفید و زرد می باشد.
باله ها نازك و بلند هماره با یك بافت ظریف و به طور طبیعی به سمت عقب بدن گسترش می یابد.
این ماهیها آبی به خوبی با گیاه پوشیده شده و سبك و كمی اسیدی را دوست دارند كه با سنگ و چوبهای مانده در آب پوشیده شده باشد. بهتراست كه جفت گیری در تانكهای گروهی انجام گیرد.

 

5ـ آنجل مخطط ( مرمرنما) (Marbled)
گونه p. scalare ، اندازه cm 11، تغذیه: همه چیزخوار سرشت: صلح جو
توضیحات بسیار شبیه آنجل سیاه است.

 

6ـ آنجل روح صورتی (Pink ghost)
گونه p. scalare، اندازه cm 11، تغذیه: همه چیزخوار سرشت: صلح جو
توضیحات شبیه Gold pearl است.


7ـ آنجل پلاتینی (Platinum)
گونه p. scalare، اندازه:cm 10 ، تغذیه: همه چیز خوار، سرشت: صلح جو

 

 

روش تكثیر


سنگ مرمر سفید با طول 30 و عرض 15- 10 سانتی متر با زاویه 10 درجه در آکواریوم می گذاریم. دفعه اول که ماهی آنجل تخم ریزی می کند، اسپرم نر را نمی تواند بارور کند.
دفعه دوم بعد یک ساعت از تخم ریزی سنگ را برداشته و در تانک دیگری که به اندازه 20- 15 سانتی متر آب داشته باشد از دارو ضد عفونی کنند. (متیلن بلو) به ازای هر لیتر یک قطره به آب اضافه می کنیم.


دمای تانکی که اصلی است با دمای تانکی که تخمها را در آن می ریزیم برابر باشد. یک سنگ هوا نزدیک تخم ها می گذاریم.


از روزی که به لارو تبدیل شدند آب را به اندازه یک نوشابه خانواده یک لیتری سیفون می زنیم و آب را به همان اندازه (بدون کلر) اضافه می کنیم.


بعد از اینکه کیسه های زرد غذایی آنها تمام شد از تخم میگو (آرتمیا) که در منزل درست کرده ایم، هر چهار ساعت یک بار به عنوان غذای زنده به آنها می دهیم.

 

ماهی آنجل

 

 

توجه كنید (آرتمیا را از مغازه با مارک سر گربه خریداری و بعد در همین شیشه های نوشابه خانواده که از سر 5 تا 6 سانتی متر خالی است، اندازه دو بند انگشت سنگ نمک می ریزیم. یک قاشق چایخوری آرتمیا به داخل آن می ریزیم- یک سنگ هوا هم می گذاریم ) بعد از 24 ساعت میگو ها از تخم در می آیند.


پس از هر دفعه غذادهی تخم میگوهای مرده را سیفون می کنیم تا آمونیاک آب بالا نرود و ماهی ها نمیرند. تا 25 تا 30 روز اول از این غذا- آرتمیا- به آنها می دهیم.


بعد از آن آرتمیا را از مغازه ها بخریم یا دل گاو چرخ کرده بسیار ریز، بعنوان غذا به ماهی های خود بدهیم.


سپس کم کم آب را افزایش می دهیم. دما باید در 28 درجه ثابت بماند.

 

محسن آستركی در مورد شیوه های تشویق آنجل به باروری می گوید:


-دادن غذای تترامینپرو
-کرم منجمد (ارزش غذایی بالایی دارد)
-بچه گوپی زنده
-هر روز به اندازه یک شیشه نوشابه از آب آکواریوم خالی کنیم و به جای آن آب با 7 درجه کمتر از آب آکواریوم به آن اضافه می کنیم تا ماهی احساس کند بارندگی شده و تشویق شود به تخم ریزی (آنجلها را از یک جا تهیه نکنید و از چند جای مختلف تهیه کنید)
-موقع تخم ریزی نباید به آکواریوم نزدیک شویم
-اگر تخم ها را خودش بخورد از تخم ریزی خودداری خواهد کرد
-کف آکواریوم فقط یک سنگ هوا باشد و شن نداشته باشد. برای تانک بچه ها خوب است.

 

 

نكته

در تانک اصلی هیچوقت دارو نزنند. حتی اگر ماهی مریض است آن را جدا کنند و در تانک دیگری دارو بزنند.
هرزمان كه ماهی می خرید مستقیما آن را داخل آکواریوم نیندازند. زیرا ممكن است باکتریهایش دیگرماهی ها را بکشد یا خودش را بکشد.
لذا بهتر است سه تا چها روز در داروی ضد عفونی کننده نگهدارید. بعد از 3 تا چهار روز وارد آکواریوم کنید.

 

پیش فرض

تكثیر ماهی آنجل

من زمانی شروع به تكثیر ماهی آنجل كردم كه تعدادی از آنها را در مخازن گروهی نگهداری مینمودم و فكر كردم كه تكثیر این ماهی میتواند به نوعی برای من سرگرمی باشد.
برای تمامی نوزادان مخزن كافی در نظر گرفتم و در حال حاضر بیش از 20 مخزن 80- 50 گالنی دارم. بهترین كار برای انتخاب یك جفت خوب آن است كه حداقل 6 عدد آنجل با كیفیت بسیار خوب كه هنوز به مرحله بلوغ نرسیده‌اند (juvenile) را از مغازههای آكواریمی معروف و یا آنهایی كه از تكثیركنندگان خریداری كرده‌ایم در یك مخزن كه فقط خودشان حضور دارند, با فضای بزرگ و تعویض آب حداقل 1 بار در هفته همراه با غذای متنوع قرار دهیم. در حدود 9 ماه آنها به سن بلوغ خواهند رسید و جفتگیری كرده و هر جفت را در یك مخزن جداگانه قرار میدهیم.


تكثیر این ماهیها تا حدی آسان بوده و آنها فقط نیاز دارند كه سالم باشند و آب تمیزی داشته و غذای خوبی مصرف نمایند.


تمامی مخازن تكثیر من شامل ***** اسفنجی, بخاری, لوله PVC جهت تخمگذاری و كف مخزن فاقد شن باشد. حداكثر حجم مخازن تكثیرمن 20 گالن است.


آنجلها به PH در حدود 7 جهت تكثیر نیاز دارند (PH مخازن من 8 است) آنها به درجه حرارت حدود 80 درجه فارنهایت نیازمندند. تغذیه آنها با مخلوط دل گوساله + كرمسفید + آرتمیای منجمد + غذای ورقهای انجام میگردد.


اولین تخمگذاری با تعداد بسیار زیاد صورت میگیرد و پس از هچ تعداد چند صد نوزاد كه به فضای زیادی جهت رشد نیاز دارند, خواهید داشت. قاعده كار بر این است كه 32 بچه آنجل در هر گالن نگهداری گردد. در اولین باری كه والدین اقدام به تخمریزی میكنند, آنها هر 107 روز و برای مدت چندین ماه تخمریزی مینمایند كه در آخر شما تعداد بسیار زیادی نوزاد آنجل خواهید داشت.


بسیاری از والدین تخمهای خود را میخورند و من برای این گونه ماهیان, جدا كردن تخمها را از والدین توصیه میكنم.


من به انتظار نوزادان نمینشینم و آنها را با والدین تنها میگذارم و آنها خودشان نوزادان را بزرگ میكنند. نقطه جالبی است كه ببینیم والدین خود از نوزادان مراقبت مینمایند. اما, اگر نوزادان را در كنار والدین به حال خود رها كنیم, والدین دیگر تخمریزی نمینمایند البته تا زمانی كه نوزادان از مخزن والدین برداشته شوند.


در صورت وجود نوزادان در مخزن والدین من روزانه 25% از آب مخزن را تعویض كرده و جهت تغذیه نوزادان از آرتمیایی تازه هچ شده به دفعات زیاد در طول روز استفاده مینمایم.


من همچنین 32 بار والدین را در طول روز با مقدار كم غذادهی میكنم كه با این مقدار غذادهی, دیگر نیازی به سیفون كردن غذای اضافی به دلیل عدم تجمع غذا در كف نمیباشد. بسیار سخت است كه بدون سیفون كردن نوزادان كار سیفون غذای اضافه را انجام دهیم. در هر حال باید تلاش نموده كه این كار انجام نگردد.

 

اگر تصمیم به بزرگ كردن نوزادان به صورت مصنوعی گرفتید, به شما میگویم كه چه كار انجام دهید:


زمانی كه والدین عملیات تخمریزی را انجام دادند, من لوله پی وی سی 8 اینچی را برداشته و در یك كوزه 1 گالنی قرار میدهم (كه با آب مخزن والدین پر شده است) همراه با چند قطره متیلن بلو و یك سنگ هوا كه فقط مقدار كافی هوا را به تخمها برساند و تخمها را از بین نبرد و سپس این كوزه را درون مخزن والدین قرار خواهم داد.


تخمها در 80 درجه فارنهایت در طی 2 روز هچ خواهند شد و طی 54 روز شروع به شنای آزاد خواهند نمود. به محض شروع شنای آزاد, آنها را به مخزن 5 گالنی كه از آب مخزن والدین پر شده است قرار خواهم داد و آنها را با نوزاد آرتمیا تغذیه خواهم نمود.


تعویض آب با مقدار 1 گالن و به دفعات 2 بار در روز است (با استفاده از آب مانده و همان دما و PH) جهت تعویض آب از یك شلنگ هوا استفاده مینمایم و نوزادان مكیده شده را دوباره به مخزنشان برمیگردانم.


چهار بار در روز نوزادان را تغذیه نموده و آنها به سرعت رشد می‌نمایند و در حدود 3 هفته آنها را در یك مخزن 33 گالنی قرار میدهیم و آنها را از تغذیه با آرتمیا خواهم گرفت و با دل گوساله چرخ شده و غذای ورقهای به خوبی پودر شده, غذادهی خواهم كرد.


من نوزادان را به میزان 3 بار در روز غذادهی نموده و با تعویض آب به میزان 3 بار در هفته, در سن 6 هفتگی به اندازه یك 10 سنتی خواهند رسید و حاضرند تا به مغازه جهت فروش منتقل گردند.


برخی از جفتها والدین بسیار خوبی هستند و خود نوزادانشان را رشد میدهند و این منظره بسیار زیبایی است. متأسفانه بسیاری از والدین به تخمها و یا نوزادان به چشم یك وعده غذایی خوب و مناسب نگاه میكنند.


با فضای كافی, تغذیه مناسب و تعویض آب مناسب, آنجلها به اندازه كاملا درشتی میرسند. آنها ماهیان اجتماعی بسیار مناسبی هستند و به یك مخزن حداقل 20 گالنی با ارتفاع زیاد احتیاج دارند تا كاملا خود را در آن نشان دهند.

forum.patoghu.comوسایت بیتوتهنوشته شده در : پنجشنبه 2 مهر 1394  توسط : ali 110.    نظرات() .

Rodrigo
پنجشنبه 16 آذر 1396 08:23 بعد از ظهر
Hi! I know this is kind of off-topic however I had to ask.

Does managing a well-established blog like yours require a large amount of work?
I'm completely new to operating a blog however I do write
in my journal every day. I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
Please let me know if you have any kind of ideas
or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!
best medicare supplement plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:42 بعد از ظهر
این وبلاگ فوق العاده است من دوست دارم خواندن مقالات شما.
ببخشید کار بزرگ! شما متوجه شدید، بسیاری از افراد
در جستجوی این اطلاعات هستند، شما می توانید به آنها کمک کنید
تا حد زیادی
at home std test kit
دوشنبه 5 تیر 1396 12:12 قبل از ظهر
core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین اصل آیا نه نشستن
بسیار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی در سراسر جملات شما موفق به من مؤمن اما فقط برای بسیار در حالی که کوتاه.
من این کردم مشکل خود را با جهش در منطق و شما خواهد را سادگی به
کمک پر همه کسانی شکاف. در این رویداد شما در واقع
که می توانید انجام من را قطعا بود مجذوب.
Ingrid
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 08:56 قبل از ظهر
It is the best time to make some plans for the future and
it's time to be happy. I've read this post and if I
could I wish to suggest you some fascinating issues or advice.
Perhaps you could write next articles regarding this article.
I wish to read even more things about it!
Chloe
شنبه 23 اردیبهشت 1396 11:11 بعد از ظهر
I wanted to thank you for this excellent read!! I certainly loved every little bit of
it. I've got you bookmarked to check out new things you post…
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر